Pallet of 36 x 410W Sharp NU-JC410B Black Frame Monocrystalline Solar panels with high-efficiency PERC cells
Phone order?
Call our number
and quote the product code below
(have your card and delivery details ready)
Working hours Mon-Fri 9am-6pm
Product code:
SRP-410B-PL36
Was:
Availability:
In stock
Add to shopping cart
Photonic Universe are proud to present this pallet of 36 x high quality black frame 410W solar panel from leading solar panel manufacturer Sharp, which has over 60 years of experience with solar technology and over 50 million solar panels installed all over the world.
Click on the Details and Specifications tab for more information.
Specifications (per panel):
  • Peak power: 410W
  • Maximum power voltage: 31.3V
  • Maximum power current: 13.1A
  • Open circuit voltage: 37.79V
  • Short circuit current: 13.81A
  • Power tolerance: 0/+5%
  • Dimensions: 1722 x 1134 x 30 mm